RAP BATTLES
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


SAMO REGISTRIRANI KORISNICI MOGU VIDJETI CIJELI FORUM
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 ZA POCETNIKE

Go down 
Autor/icaPoruka
Snake
regular user
regular user



Broj postova : 31
Join date : 28.03.2008

ZA POCETNIKE Empty
PostajNaslov: ZA POCETNIKE   ZA POCETNIKE Emptypon tra 07, 2008 10:26 pm

eo ovo treba stavit i molio bih sve buduce mc-je da ovo procitaju jer meni je puno pomoglo
sorry ekipi koji su ovo napisali ali istovremeno hvala jer ovo treba svim mcijima mladim

Multirhymes i wordplay (igra rijeci)

Multirime su poseban zacin u pisanju tekstova, tesko ih je ubacit u tekst, pogotovo u freestyle. Kvalitetni multis su dokaz skilla, zajedno sa jakim metaforama.
Ekstremni multis!

Doubbles

doubbles su multirime u kojima se dvije rijeci na kraju linova rimuju (ili dva sloga na kraju line'a, iako je ljepse sa cijelim rijecima), npr:

ali nemoj se sikirat kada battle nosi jaci,
jer ti stvarno nemas stilla sta ces prosi, placi

tripple:

analogno vazi i za tripple:

ili

tokom napada, munje sijevaju,jer gori grad pod nama,
mic u rukama, i ritmika u krvi, nek smori smrad pod nama,


sem klasicnih dvosloznih multis ili doubbles imate i tripples ili bash multis gdje je moguce postici da se rimuje cijeli line sa line'om evo jedan primjer:

ti uzmi mac ja te razvalim sa perom
il uzmi top ja te odvalim snajperom,

uglavnom one stvari koje se vidljivo ne rimuju (il - ti) (mac-top) su iste duzine i iste fonetske snage, tako da se jednako brzo izgovaraju, i ne ometaju ritmiku linova.



Wordplay:

klasika... najjaci efekt na sudije, imas kad ih nasmijes, i uz to jos i sjebes protivnika, jer onda nasmijes i publiku sto daje jos bonus bodova.

ja sam visoko razvijeni high tech, japanac, marke toshiba (to shiba) ko ludo,
a ti crna rupa ko janet jackson, usisavas sve ko jenna jameson cak i moje mudo.

u ovom slucaju sam koristio pod vrstu wordplaya tzv. name dropping...

malo opsirnije tome...

flow bajtas, ko tayson mi grizes uho, al sam nepovrjediv,
ja sam einstein na mic'u, genije relativno sam nepobjediv,...

sad malo klasicnog wordplaya:

ja sam doktor rapologije, operiram te bez anestezije, i programa
ko walter sam za one koji zele vise, da si speed bio bi slow, 0 grama


pojasnjenje za "13 rhyme categories" i uvod u battle rap

znaci u prevodu, npr:

postavljam se kao bomba na binu, tempiram,

ugledam ti oci na daljinu pa ih onda cetriram,
uvod + simile
chekiram situaciju kao panter kada vreba zrtvu,
osjetim, ti smrad lirike na daljinu, vec je vidim
mrtvu
simile + dart + punch
mozda si cak i poznat ovdje ali nemas rap-utaciju,
da li imas sanse protiv mene? izvuci permutaciju!
wordplay + aim + generic
rado bih te kremiro, pa da i zato dobijem ovaciju,
nemas svoj flow, svaki beat saljes na sinkronizaciju
aim + punch
pogledaj sad evaluaciju, stila koji te kila, kada rijeci dila,
ugledaj u ogledalu pogled debila, ja sam liricka nargila,
povuci dim i pukni se, osjeti moj stil u sebi i onda ubi se,
meta + dart + punch
ma gubi se, i da se izgubis niko te ne bi trazio, ni ko te zeli naci,
zbog cega? jer u battlu pozicije mjenjaju cak tvoji navijaci,
wordplay + generic + punch

lud je ko se sa mnom kaci, jer sa kaci sa ludima,
rijec, strast, parodija mi je rat, ja sam taj sto ubija....
wordplay + finish + meta + generic...

Ova grana rap-a se naziva battle rap, svrha je "protivnika" na kulturan nacin sto vise "dissat" (uvrijedit) na sto orginalniji nacin, pri cemu su psovke u velikoj mjeri neprikladne i nepozeljne.
Sami battle rap se moze gledati kao takmicenje izmedju dva mc-ija (mic check - po nas Reper-a) cija je funkcija postavljanje poredka izmedju ta dva mc-ija, testiranje skilla (vjestine) protivnika, ili razrejesavanje nekog beef-a (svadje) izmedju ta dva mc-ija


13 rhyme categories

Dragi tekstopisci i Battle MC-s, u ovoj temi ce te naci fundamentalne stvari o pisanju battle tekstova. Ako zelite da budete jednom perfekni writeri onda bi trebali da upoznate ovih 13 navedenih kategorija rimovanja. Kategorije su na zalost na engleskim ali mislim da vam to nije neki problem.

segmenti rap teksta

osnovi pisanje se dijeli na segmente svaki je jednako bitan i sve ovisi o stilu txt-ceeja na koji se od ovih elemenata obratit vise paznje...

- Rima vulgaris...

npr.
Cekam trenutak kad cu uzivat u slobodi/
Jer ovdje me drze samo na kruhu i vodi/


dakle pocetnicka klasika zvana stil...
-xxxxA
xxxxA

malo naprednija shema doticnog su Internali ...dodavanje rima unutar lajne u svrhu poboljsavanja flow-a i preseravnja skill-om ...

npr.
Cekam trenutak kad cu u uzivat u slobodi/
Psihicki me prze drze samo na kruhu i vodi/

ili

Nadam se slobodi,j*** cu mu majku ak mi uvjetnu odgodi/
Ne brune o stasu ko u modi,al ovdje me drze na kruhu i vodi/

dakle internale ogranicava samo volja i skill sto ih je vise to bolje...al bitno je ne zanosit se pa imat lajnu od 27 slogova je to znaci los...


- Flow...

Ispricavam se velikim glavama kojima je ovo znano aber vi ovo nebi trebali ni citati...ne way flow je faktor najbitnije u audi-u tj kod repanja...meðutua nije zanemaren ni u tekstu...to je ritmicnost teksta i nacin na koji on zvuci glatko ili lomi jezik...smatra se da je optimalna duzina jedne lajne 17 slogova...to varira od osobe do osobe ali nastojte ne prelazit preko nekih 23-4 sloga jer to nemoze ispast dobro...takodjer kada slazete lajne one bi trebale biti parne dakle ako imas tri lajne sa istom rimom i onda prebacis na drugu u cetvrtoj najvjerojatnije nece zvucat bas najbolje...struktura lajne je najbitinija jer tako mozes maknuti ili modificirati neke kompleksne rijeci koje ili lome jezik ili stvaraju predugu lajnu...

phew...dakle...

- Multi-ji...

Multi je skracenica za engleski multisyllable rhymin(viseslozno rimovanje) i smatra se najtezim i najljepsim nacinom pisanja rima...

npr.

Ovo je gadnije nego gnojna-rana/
Natavit cu dok mi mic ne ispadne iz znojnog-dlana/

dakle sto vise rijeci tak u komadu to si ludji ...na hrvatskom je dodushe(ili se to sam meni cini) dosta teze pisat u tom stilu jer je rijecnik siromasniji...ali je izvedivo i zgleda i zvuci ljepo...


- Metafore...

Metafore se dijele na klasicne i smilie...klasicne metafore se smatraju kvalitetnijim a razlikuju se po tome sto su smilie meta4e koji koriste rijeci 'ko' ili 'poput' kao komparativ...

Npr.

Lud sam ko siba a danas je sveti Nikola/
Spaljen poput plikova,ostavljam svjez okus kao riccola/

dok su ciste metafore...

npr.

Stealth tehnikom naprednijom neg u predatoru /
Stil improviziraniji od kampiranja u satoru[/i]

ovo je lose al nis drugo mi ne pada na pamet...dakle metafora je bolji od,vise nego itd...zato i ostavlja jaci utisak nego smilie-i...

- Wordplay...
Najkompleksniji ergo najljepsi element pisanja...igre rijecima nisu metafore vec cisto ili cijepanje rijeci ili preformuliranje...

npr.

Okupiram neprijateljski stozer jer nemam druge okupacije

ili

Ljudi gaze po meni pa valjda zato imam ðon obraz/

wordplay sam po sebi (pogotovo u hrvatskom) ovisi o Vokabularu jer mnoge kompleksnije rijeci su dvoslozne i to je pravi zlatni rudnik za igre rijecima...opcenito kolicina kompleksnijih rijeci daje pametan efekt tekstu pa se smatraju vise nego pozeljnima...

- Punch-evi....

Koriste se samo u battlanju ali su zato najvazniji aspekt te forme pisanja...punch nije obicno pljuvanje po protivniku tipa-ja sam j*** ti si govno vec pametno izkonstruirane spustalice koje moraju u sebi imati ili metaforu ili wordplay...punchevi se dijele na obicne i personale(tj osobne)...personal punchevi se koriste za w/p na protivnikov nick name,nesto iz njegovog potpisa...neku idiotariju koju je napisao negdje...uglavno sve sto moze radit stetu...

Toliko!

(preuzeto od dr.Ins@no)

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :

Jos savjeta (preuzeto od NEKY-a)

Rimovanje uopšteno :

Nije umetnost rimovati "dara-kara-smara-stara" ili slične višesložne reči koje završavaju na par istih slova. To je jadno u pravom smislu reči. Svako od nas je danas obrazovan i fond reči kojima baratamo je veliki ( manje više naravno ). PA DAJTE TO KORISTITE.

Ja volim moju baku jer je mnogo stara
ona meni kaže da za rimu imam dara.

Ovakve rime pišu petogodišnjaci u vrtiću a sretao sam ih i na ovom i na mnogim forumima. Pa ej bre...da li vi SLUŠATE emsije dok repuju? Velika većina sluša rep, ovo ono, ali ne konta ono što čuje. Nisam ni ja dok mi neki ljudi nisu otvorili oči i uši. Obratite pažnju na njihove rime, na njihove šeme rimovanja i reči koje koriste ( nebitno koji jezik ). Uzmite nečiji tekst i dok slušate pesmu čitajte.

Evo na onom primeru ću pokazati komplikovanije rimovanje.

Ja volim moju baku jer je mnogo stara
i šije meni kaput jer za novi nemam para

Evo, neko bi rekao da je ovo double rima, ja je zovem "rima na pola reda" + "rima na izgovor". Ovo rima na izgovor je naziv koji volim pošto se "baku - kaput" rimuje po slogovima, kad izgovorite obe reči to se i čuje.

Preporučujem upotrebu ovih rima na izgovor, fino zvuče u tekstu.

Višesložne rime, rimovanje sklopova reči ilivam multisi ( multiji, multysillable rhyme ). U principu, rimovano više slogova iz više reči.

Na mikrofonu kidam jer sam mnogo dobar
i usput žalim tebe jer si ost'o modar.

Najprostiji primer multisa, 2 reči koje se po slogovima rimuju. Tu se mogu uvesti double rime, ovo ono. Broj kombinacija je prevelik da objašnjavam
ovde. Preporuka : pustite multise na miru, oni su šlag na torti i koriste se kao dodatak tekstu, za pokazivanje umeća. Ne treba žrtvovati smisao radi multisa ( ili rime ) ali isto tako treba imati i jedno i drugo. Balansirajte.
Evo primer žrtvovanja ( nek' mi oprosti onaj čiji su stihovi )

...moj-je-zato Be-rin-džer pa se bo-me ba-ha-tim
ko-je-bato bez-bri-ge da ga kop-ljem za-hva-tim?!

Mrzi me da farbam sad slogove koji se rimuju, ima ih mnogo. Primetite li da ovo "kopljem zahvatim" stoji tu samo da bi bio multi? Ako ne, zapitajte se "A kakvo sad koplje bogamu?". Smisao je žrtvovan radi multisa - loše.
Evo primer jednog multisa ( ista osoba pisala ) koji je baš na pravom mestu, baš gde treba i sa smislom + je lep panč.

...ne bi imo pančeve ni Le-no-ksa da raz-bi-jaš
ne razumem te pa te i bez pre-vo-da na-bi-jam...

************************************************** *****

Šeme rimovanja :

Element pisanja koji je mnogo zapostavljen a toliko je važan. Evo o čemu govorim, uzeću primer od gore.

Ja volim moju baku jer je mnogo stara
i šije meni kaput jer za novi nemam para
bacam rime na traku, za to imam dara
onda idem na plažu i tamo ribe smaram.

Primetite jednoličnost i monotonost? Šema rimovanja je jednolična i veeeeeooooma prosta. O šemama sam pisao već na ovom forumu, koristite Pretragu.

************************************************** *****

Ovo je jedan deo tehničke strane pisanja. Možete ovo čitati milion puta ali ništa dok sami ne uzmete i ne potrudite se. Ja vas ne mogu naučiti da pišete dobro, mogu vam samo dati smernice. Ponavljam, sve ovo je tehnička strana pisanja i rimovanja.

Preporučujem da tehniku učite ovim redom kojim sam ja naveo, dakle, proste rime - rime na izgovor - double rime - multisi. Posle ovoga jurite šeme ( veoma bitno ).
[Vrh] Go down
 
ZA POCETNIKE
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
RAP BATTLES :: Vaši txt-ovi-
Forum(o)Bir: